World Livestock Auctioneer Championship

 2017 LMA Annual Convention and World Livestock Auctioneer Championship
Billings, Montana • Public Auction Yards
June 14-18, 2017

Schedule of Events

Click to see the Schedule of Events


Hotel Reservations

Hotel Room Block • Now open!
There will be Annual Convention and WLAC events at both the Double Tree and Northern Hotels. The tradeshow is located at the Double Tree by Hilton. 
Double Tree by Hilton Hotel
27 N 27th St, Billings, MT 59101
Phone: (406) 252-7400
Rate: $129/night
Cut-off: May 19, 2017
*As of February 17, 2017, the Doubletree room block is full.  You may call the hotel to ask about updated availability but LMA recommends contacting the Northern or Clocktower Inn for reservations. 

Northern Hotel
19 N Broadway, Billings, MT 59101
Phone: (406) 867-6767
Rate: $129/night
Cut-off: May 19, 2017
Group name: Livestock Marketing Association
Click to book.

Best Western Plus Clocktower Inn
2511 1st Ave N, Billings, MT 59101
Phone: (406) 259-5511
Rate: Run of House: $122/night
King Poolside: $135/night
Double Queen Poolside: $140/night
Cut-off: May 12, 2017
Group name: Livestock Marketing Association


Sponsorships and Industry Showcase Tradeshow

Want to sponsor LMA Annual Convention and the World Livestock Auctioneer Championship or attend the Industry Showcase as an exhibitor? Click links below for more information.

Industry Showcase Tradeshow

Top Tier Sponsorships
Additional Sponsorships
Featured Sponsorship Opportunities

All sponsorships and tradeshow booths must be confirmed by April 28, 2017. Please contact Lindsay Graber Runft at lrunft@lmaweb.com with questions.


WLAC Contestants

Eastern Regional Qualifying Event
Champion: Jacob Massey, Petersburg, Tenn.
Reserve Champion: Daniel Mitchell, Cumberland, Ohio
Runner-up Champion: Wade Leist, Boyne City, Mich.
Leon Casselman, Long Lane, Mo.
Brian Curless, Pittsfield, Ill.
Phillip Gilstrap, Pendleton, S.C.
Brandon McLagan, Unionville, Mo.
Jay Romine, Mt. Washington, Ky.
Tim Yoder, Montezuma, Ga.
Billy Younkin, Cecil, Ala.

Midwestern Regional Qualifying Event
Champion: Lander Nicodemus, Cheyenne, Wyo.
Reserve Champion: Mike Godberson, Pawnee, Okla.
Runner-up Champion: Dan Koupal, Dante, S.D.
Neil Bouray, Webber, Kan.
Ab Carroll, Downeyville, Ontario
Lance Cochran, Medford, Okla.
Brian Little, Wann, Okla.
Cody Lowderman, Macomb, Ill.
Blake McDaniel, Tallassee, Ala.
Jared Miller, Leon, Iowa

Western Regional Qualifying Event
Champion: Will Epperly
Reserve Champion: Russele Sleep, Bedford, Iowa
Runner Up Champion: Colton Brantly, Clovis, Calif.
Mitch Barthel, Perham, Minn.
Eric Drees, Nampa, Idaho
Brandon Hamel, Damar, Kan.
Brennin Jack, Prince Albert, Sask.
Garrett Jones, Los Banos, Calif.
Justin Mebane, Bakersfield, Calif.
Zack Zumstein, Prairie, Idaho

International
Corey Lawrence, Thorsby, AB

javhard